League of Legends Rol Seçimi

BackSpace

Administrator
Yönetici
Leauge of Legends, ülkemizde ve dünya çapında milyonlarca oyuncuya sahip bir oyundur. Oyunun ücretsiz olması ve takım oyunu içinde bireysel stratejilerin de yeri olması popülaritesini oldukça fazla arttırıyor. Öyle ki dünya genelinde e-spor kültürü Leauge of Legends ile yaygınlaştı da diyebiliriz. Bu yazımızda ise oyun için en önemli konulardan birisine değineceğiz. Bu konu ise oyundaki rolünüzü belirlemek olacak. Oyun içi roller hakkında bilgi almak ve kendinize seçeceğiniz rol hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız mutlaka yazımıza göz atmalısınız.

Leauge of Legends Rolleri
Leauge of Legends içinde birçok rol vardır. Bu roller kendi içlerinde farklı gereklilikler içerir. Bu gerekliliklere uygun karakterler ile koridorunuzda veya ormanınızda takımınızı ileri taşıyabilirsiniz.

Top Lane (Solo)
Bir top lane oyuncusunun basit görünen fakat zorlu stratejilere sahip olması gerekir. Genelde bu koridorlarda oynayan oyunculardan hasar vermesi, hasar vermenin yanı sıra da tank olarak rakipten gelecek hasardan arkadaşlarını koruması beklenir. Bu sebeple de top lane oyuncuları genelde tank şampiyonları seçse de bazen sadece hasar odaklı menzilli şampiyonları da alarak takıma sadece hasar yönüyle katkıda bulunabilirler. Darius, Volibear ve Garen gibi şampiyonlar ile de her ikisini de iyi derecede yapabilirsiniz.

Mid
Mid, genelde hasar odaklı kahramanların seçildiği koridordur. Takımınıza göre yetenek veya gerçek hasar şampiyonları alarak oyunu domine edebilirsiniz. Her koridorun ayrı önemi olsa da mid kaybedildiği zaman oyunun gidişatı çoğunlukla kötü yönde olacaktır. Bu sebeple mid oyuncularının rakibe göre şampiyon seçerek koridorunu kazanması, koridor safhasında diğer koridrolara yardıma gelmesi beklenir. Özellikle yetenek gücü şampiyonlar takım hasarının büyük bir çoğunluğunu sırtlayabilir.

Orman
Leauge of Legends oyununda ormanın önemini her oyuncu bilir. Ormanın görevi, orman kamplarını dönerek koridorlara yardım etmektir. Şayet gerideyseniz ormanınız sayesinde ileri geçebilir, rakibinize oyun fırsatı vermeyerek rakibinizi oyundan düşürebilirsiniz. Ejder ve alamet gibi objektifler bir ormanın en önemli görevidir. Orman kamplarını dönmek ve koridorlara yardım etmek basit görünse de iyi planlama ve zamanlama gerektirir. Bu pozisyonda tank ve kitle kontrolüne sahip şampiyonlar tercih edilebilir.

Nişancı
Takımın hasar yükü nişancıdadır. Öyle ki nişancınız ileri geçerse vereceği hasarlar ile rakiplerinizi yok edebilir. Nişancıyı koruyup hasar vermesini sağlamak da takımların oyunu kazanmak adına yaptıkları stratejilerden en çok kullanılanıdır. Farm yapmak, kill almak ve az ölmek bir nişancının en dikkat etmesi gereken konulardır.

Destek
Destek rolünün önemi büyüktür. Koridor safhasında nişancısını koruyarak kill almasını sağlamalı, takımına görüş sağlamalıdır. Bunun yanı sıra ileri safhalardaki takım savaşlarında takımına avantaj sağlayarak oyunda ileri geçmelerini sağlamalıdır. Oynanış olarak basit olduğu düşünülse de destek farkı çoğu zaman hem nişnacıya koridoru, hem de takıma oyunu kazandırabilir.

Hangi Rolü Seçmeliyiz?
Öncelikle bu sorunun net cevabını kendi oyun tarzınıza göre vermelisiniz. Takımınızı taşıyıp hasar yükünü almak mı istersiniz, yoksa skora oynamayıp takımıza yardım ederek oyunu kazanmak mı? Hangi karakter ile oynamaktan zevk aldığınızın yanı sıra hangi koridorda daha iyi oynadığınızı düşünmeniz gerekir. Öyle ki rol seçimi hemen olacak bir konu değildir.

Rolünüzü stratejiniz doğrultusunda belirlemeniz gerekir. Bu sebeple her rolde oynayarak karar vermelisiniz. Her ne kadar oyunda rollerin önemi büyük olsa da asıl önemli olan şey takım oyunudur. Koridor safhasında ne kadar ileride olursanız olun bencil bir oyunla takımınıza oyunu kaybettirebilirsiniz. Ya da koridorda geride olmanıza rağmen takımınıza yardım ederek oyunu kazandırabilirsiniz.
 
Üst